Svečano obilježen Dan hrvatskih knjižnica

Varaždinska županija u suradnji s Centrom izvrsnosti za hrvatski jezik prigodnom svečanosti obilježila je Dan hrvatskih knjižnica. Tim su povodom najčitateljima školskih knjižnica u školskoj godini 2013./2014. iz osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije  dodijeljene i prigodne nagrade koje im je uručio zamjenik župana Alen Kišić.  Na svečanosti je 33 učenika osnovnih te osam učenika srednjih škola nagrađeno knjigom “Kradljivica knjiga” M. Zusaka.

37. skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva, održana u Tuhelju 30. rujna 2010., donijela je odluku da se 11. studenoga, na dan kada je 1960. godine Sabor NRH donio ukaz o proglašenju prvog Zakona o bibliotekama, obilježava kao Dan hrvatskih knjižnica. Donošenje toga Zakona označilo je svojevrstan novi početak i za hrvatsko knjižničarstvo jer su postavljeni pravni temelji za sustavni rad i razvoj svih vrsta hrvatskih knjižnica i svih ključnih odrednica hrvatskoga knjižničarstva.

Problem razvoja čitanja, kao i mogućnost unapređenja čitanja i čitanje s razumijevanjem, pitanja su stalno prisutna u obrazovanju. Svjesni smo činjenice da djeca čitaju premalo ili nedovoljno te da se čitanju treba posvetiti više pažnje. Značajna je uloga upravo školskih knjižnica koje unapređuju čitanje od ranog djetinjstva i ukazuju na njegovu važnost.

Stručno povjerenstvo je na temelju pristiglih prijava osnovnih i srednjih škola za najčitatelje školskih knjižnica u 2013./14. godini utvrdilo kako je među učenicima nižih razreda osnovnih škola najviše knjiga (čak 87) pročitala Antonela Sabolić iz OŠ Novi Marof, dok je među učenicima viših razreda najčitateljica (80 pročitanih knjiga) bila Tihana Triplat iz OŠ Veliki Bukovec. Od srednjoškolaca najviše je knjiga (35) pročitala Valentina Skok iz Gospodarske škole Varaždin.

Započela nova školska godina u Centrima izvrsnosti Varaždinske županije

2510-centri-1s Za najizvrsnije osnovnoškolce i srednjoškolce započeli su s radom Centri izvrsnosti Varaždinske županije. Devet Centara izvrsnosti pohađati će 790 učenika koje će educirati 113 mentora, a ovogodišnjoj svečanosti otvorenja u sportskoj dvorani Gospodarske škole nazočili su2510-centri-4s predsjednica Županijske skupštine Varaždinske županije  Dubravka Biberdžić, zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić te pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije mr.sc. Miroslav Huđek.

Devet Centara izvrsnosti, koji pokrivaju područja matematike, informatike, poduzetništva, novih tehnologija, komunikacija, hrvatskog jezika, kemije, fizike i biologije polaziti će 458 osnovnoškolca i 332 srednjoškolaca s područja Varaždinske županije. – Za tih četiri posto učenika, Varaždinska županija povećala je broj mentora ove godine kako bi povećala kvalitetu obrazovanja te dala još više nacionalnih prvaka i onih koji će nositi razvoj županije u 2510-centri-2sbudućnosti, rekao je prilikom otvorenja zamjenik župana Alen Kišić, istaknuvši kako Varaždinska županija provodi primjereno školovanje mladih jer je to spas svake zemlje.

Kišić je s ponosom najavio predstavljanje projekta Centara izvrsnosti Varaždinske županije na konferenciji o obrazovanju, inovacijama i istraživanjima, u španjolskom gradu Sevilla, gdje će sudjelovati otprilike 800-tinjak sudionika iz 75 zemalja svijeta koji će predstaviti 350 najboljih projekata iz čitavog svijeta. – Po prvi puta u 7 godina od održavanja konferencije, u kategoriji Poticanje 2510-centri-3snadarenosti i prepoznavanje izvrsnosti Republika Hrvatska ima svog predstavnika, a to je Varaždinska županija sa projektom Centara izvrsnosti. Svijetu ćemo predstaviti Varaždinsku županiju i Republiku Hrvatsku jer su Centri izvrsnosti najbolje što možemo ponuditi s područja obrazovanja, objasnio je Kišić.

Varaždinska županija program rada s nadarenim učenicima započela je još 2002. godine, dok su Centri izvrsnosti s radom započeli 2007. godine. Učenici koji pohađaju Centre izvrsnosti postižu iznimne rezultate na županijskim, državnim te međunarodnim natjecanjima, a od ove godine njihovi uspjesi pratiti će se i nakon završetka srednje škole. Kao i proteklih godina, najveći broj učenika pohađa Centar izvrsnosti iz matematike, njih ukupno 213.

Popis polaznika centra po grupama 2014/2015 – osnovne škole

R.B. IME UČENIKA PREZIME UČENIKA NAZIV ŠKOLE RAZRED Centar izvrsnosti
1 Anamarija Hrastovec VII. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
2 Barbara Kelava VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
3 Dora Kuzmić VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
4 Dorijan Ferenec I. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
5 Ema Kolmanić Osnovna škola Novi Marof 3. matematika OŠ
6 Erik Hunjek VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
7 Hrvoje Brđanović VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
8 Ivan Puklavec IV. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
9 Jana Kelemen VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
10 Leo Max Levačić VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
11 Leon Soldatek VII. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
12 Lucija Čehok VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
13 Marko Sokol III. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
14 Martin Peček VII. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
15 Martin Samobor I. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
16 Martin Plavec Marković VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
17 Matej Nöthig I. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
18 Nikša Perši VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
19 Paula Ivaniš VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
20 Petra Perši VII. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
21 Vito Šalamon VI. osnovna škola Varaždin 3. matematika OŠ
22 Andrej Krbot Osnovna škola Novi Marof 4. matematika OŠ
23 Andreja Mesar Osnovna škola Ludbreg 4. matematika OŠ
24 Andrijana Ročkar Osnovna škola Ludbreg 4. matematika OŠ
25 Borna Bešenić Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 4. matematika OŠ
26 Daniel Hukić V. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
27 Dario Kolman Osnovna škola Martijanec 4. matematika OŠ
28 Dora Međimorec Osnovna škola Ludbreg 4. matematika OŠ
29 Dorian Šturbek Osnovna škola Visoko 4. matematika OŠ
30 Doroteja Mihalić Osnovna škola Vinica 4. matematika OŠ
31 Gabrijela Majcen Osnovna škola Novi Marof, PŠ Podevčevo 4. matematika OŠ
32 Helena Kolarek Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec 4. matematika OŠ
33 Iva Stanisavljević II. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
34 Ivan Ilčić IV. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
35 Ivan Božak Osnovna škola Ante Starčevića, Lepoglava 4. matematika OŠ
36 Jelena Nakić Osnovna škola Ludbreg 4. matematika OŠ
37 Julia Zmišlja Osnovna škola Ludbreg 4. matematika OŠ
38 Katja Balažinec Osnovna škola Ludbreg 4. matematika OŠ
39 Leona Pačalat Osnovna škola Šemovec 4. matematika OŠ
40 Leona Štorga Osnovna škola Novi Marof 4. matematika OŠ
41 Luka Furjan Osnovna škola Vinica 4. matematika OŠ
42 Luka Čečura Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 4. matematika OŠ
43 Luka Vragović III. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
44 Luka Murić Osnovna škola Ludbreg 4. matematika OŠ
45 Mihael Biškup III. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
46 Mihael Rabuzin Osnovna škola Novi Marof 4. matematika OŠ
47 Mislav Putarek VI. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
48 Nika Jedvaj Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 4. matematika OŠ
49 Nika Horvatić Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec 4. matematika OŠ
50 Nikolina Golubar Osnovna škola “Vladimir Nazor” Sveti Ilija 4. matematika OŠ
51 Nina Zrinski I. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
52 Noah Taourirt Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec 4. matematika OŠ
53 Ozren Pevec VI. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
54 Rafael Hohnjec Osnovna škola Vinica 4. matematika OŠ
55 Renato Zrinjski Osnovna škola Vinica 4. matematika OŠ
56 Sara Hohnjec VI. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
57 Tea Vručina Osnovna škola Martijanec 4. matematika OŠ
58 Tibor Kovačić V. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
59 Veronika Vitez VI. osnovna škola Varaždin 4. matematika OŠ
60 Viktorija Majcen Osnovna škola Novi Marof, PŠ Podevčevo 4. matematika OŠ
61 Vilim Horvat Osnovna škola Ludbreg 4. matematika OŠ
62 Amalija Rafaj-Škriljevečki Osnovna škola Tužno 5. matematika OŠ
63 Anica Tarandek Osnovna škola Martijanec 5. matematika OŠ
64 Anita Platnjak Osnovna škola Visoko 5. matematika OŠ
65 Antonija Lazar Osnovna škola Sveti Đurđ 5. matematika OŠ
66 Benjamin Hrman Osnovna škola Šemovec 5. matematika OŠ
67 Bruno Marić I. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
68 Dominik Derežanin Osnovna škola “Gustav Krklec” Maruševec 5. matematika OŠ
69 Elena Biškup Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec 5. matematika OŠ
70 Erik Trakoštanec Osnovna škola Ljubešćica 5. matematika OŠ
71 Filip Križanić Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 5. matematika OŠ
72 Fran Stolnik IV. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
73 Hrvoje Hostnjak Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 5. matematika OŠ
74 Iva Vresk Osnovna škola “Gustav Krklec” Maruševec 5. matematika OŠ
75 Ivan Trošeljac Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 5. matematika OŠ
76 Ivona Kuharić Osnovna škola Sveti Đurđ 5. matematika OŠ
77 Ivona Mikulčić VI. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
78 Ivor Vidović VII. osnovna škola, Varaždin 5. matematika OŠ
79 Jan Lalić Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 5. matematika OŠ
80 Jan Kasper Lepoglavec Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec 5. matematika OŠ
81 Karla Zagorec Osnovna škola Vidovec 5. matematika OŠ
82 Kristijan Vranješ VII. osnovna škola, Varaždin 5. matematika OŠ
83 Lea Grgec Osnovna škola Sveti Đurđ 5. matematika OŠ
84 Lovro Đuranec Osnovna škola Novi Marof, PŠ Remetinec 5. matematika OŠ
85 Lovro Rukelj Osnovna škola Vinica 5. matematika OŠ
86 Lovro Koprek III. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
87 Luka Ivaniš VI. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
88 Maja Cepanec Osnovna škola “Vladimir Nazor” Sveti Ilija 5. matematika OŠ
89 Marija Labaš VII. osnovna škola, Varaždin 5. matematika OŠ
90 Marko Dvorski Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 5. matematika OŠ
91 Marko Tukač Osnovna škola Novi Marof 5. matematika OŠ
92 Martin Flegarić VI. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
93 Mihael Težački VII. osnovna škola, Varaždin 5. matematika OŠ
94 Mirko Bušić VI. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
95 Noa Stolnik IV. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
96 Patricija Ciler Osnovna škola Sveti Đurđ 5. matematika OŠ
97 Rajna Erjavec Osnovna škola Vinica 5. matematika OŠ
98 Vid Ilčić IV. osnovna škola Varaždin 5. matematika OŠ
99 Viktor Pijanec Osnovna škola Martijanec 5. matematika OŠ
100 Alisa Pevec VI. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
101 Antonella Klekar Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 6. matematika OŠ
102 Antonija Nakić Osnovna škola Ludbreg 6. matematika OŠ
103 Damian Gotić Osnovna škola Ludbreg 6. matematika OŠ
104 Domagoj Zbodulja Osnovna škola Franje Serta, Bednja 6. matematika OŠ
105 Edita Lukić II. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
106 Elena Čokor Osnovna škola Petrijanec 6. matematika OŠ
107 Elena Fajt Osnovna škola Šemovec 6. matematika OŠ
108 Ema Kovačić II. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
109 Emanuel Ivančić Osnovna škola Sveti Đurđ 6. matematika OŠ
110 Gašpar Haramija Osnovna škola Ludbreg 6. matematika OŠ
111 Jan Hofer II. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
112 Jelena Vugrinec Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 6. matematika OŠ
113 Korina Klampfl VI. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
114 Laura Botković Osnovna škola Ante Starčevića, Lepoglava 6. matematika OŠ
115 Lea Koščec Osnovna škola Ante Starčevića, Lepoglava 6. matematika OŠ
116 Leonardo Žugec Osnovna škola Novi Marof 6. matematika OŠ
117 Lidija Mudri IV. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
118 Lovro Bujanec Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 6. matematika OŠ
119 Lucija Pisačić Osnovna škola Novi Marof, PŠ Remetinec 6. matematika OŠ
120 Marija Havaić Osnovna škola Ludbreg 6. matematika OŠ
121 Matija Marčec Osnovna škola Vinica 6. matematika OŠ
122 Mihael Kralj VI. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
123 Mirta Košćak Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice 6. matematika OŠ
124 Nika Vrček VI. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
125 Nika Vinković I. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
126 Patricija Balaić Osnovna škola Martijanec 6. matematika OŠ
127 Patrick Ostrognaj Osnovna škola Ludbreg 6. matematika OŠ
128 Robert Bačani Osnovna škola Ludbreg 6. matematika OŠ
129 Sara Brodar Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec 6. matematika OŠ
130 Tena Pavlović Osnovna škola Ludbreg 6. matematika OŠ
131 Teo Putarek VI. osnovna škola Varaždin 6. matematika OŠ
132 Tomica Špoljarić Osnovna škola Martijanec 6. matematika OŠ
133 Viktorija Lukaček Osnovna škola Vinica 6. matematika OŠ
134 Andrea Križanić VI. osnovna škola Varaždin 7. matematika OŠ
135 Angela Mišak I. osnovna škola Varaždin 7. matematika OŠ
136 Antonio Petak Osnovna škola Sveti Đurđ 7. matematika OŠ
137 Borna Nikolić III. osnovna škola Varaždin 7. matematika OŠ
138 David Mikulčić VI. osnovna škola Varaždin 7. matematika OŠ
139 Ida Kolmanić Osnovna škola Novi Marof 7. matematika OŠ
140 Ivan Inkret Osnovna škola “Gustav Krklec” Maruševec, PŠ Druškovec 7. matematika OŠ
141 Janko Vrček VI. osnovna škola Varaždin 7. matematika OŠ
142 Leona Salihović I. osnovna škola Varaždin 7. matematika OŠ
143 Lucija Labaš VII. osnovna škola, Varaždin 7. matematika OŠ
144 Mateja Vuradin Osnovna škola Novi Marof 7. matematika OŠ
145 Matija Božić Osnovna škola Šemovec 7. matematika OŠ
146 Mirna Erjavec Osnovna škola Vinica 7. matematika OŠ
147 Nina Sokol III. osnovna škola Varaždin 7. matematika OŠ
148 Vedran Cifrek Osnovna škola Novi Marof 7. matematika OŠ
149 Ana Rogina Osnovna škola Tužno 8. matematika OŠ
150 Dora Kermek VI. osnovna škola Varaždin 8. matematika OŠ
151 Emil Butek Osnovna škola Trnovec 8. matematika OŠ
152 Josip Jambriško Osnovna škola Vinica 8. matematika OŠ
153 Leon Krog Osnovna škola “Gustav Krklec” Maruševec 8. matematika OŠ
154 Marija Bošnjak VI. osnovna škola Varaždin 8. matematika OŠ
155 Marko Kuzmić VI. osnovna škola Varaždin 8. matematika OŠ
156 Marta Mihin Osnovna škola Ludbreg 8. matematika OŠ
157 Petar Benjak VI. osnovna škola Varaždin 8. matematika OŠ
158 Rebeka Petković I. osnovna škola Varaždin 8. matematika OŠ
159 Sabina Fijačko Osnovna škola Izidora Poljaka Višnjica 8. matematika OŠ
160 Sven Stanisavljević II. osnovna škola Varaždin 8. matematika OŠ
161 Viktor Divjak II. osnovna škola Varaždin 8. matematika OŠ